
Next level smoothie
Åh altså, denne smoothie er bare et andet level af lækkerhed! Det er den mest cremede og smagfulde smoothie, vi længe har smagt. Den minder meget om en frappuccino fra Starbucks, men er selvfølgelig meget billigere og sundere. Den er perfekt om morgenen eller som et energiboost senere på dagen.

Det er faktisk meget forskelligt, om vi har lyst til smoothies. Ofte vil vi helst spise vores morgenmad frem for at drikke den. Dog har denne smoothie ændret vores mening, da vi virkelig ser frem til denne drik, og gerne indtager den til morgenmad. Det er en “alt i en smoothie” idet den både dækker morgenkaffen og morgenmaden. Det hele skal bare blendes sammen, og så har du den mest tilfredsstillende smoothie på ingen tid.

Dadlerne giver smoothien en karamelagtig smag og er, sammen med bananer, vores foretrukne måde at søde smoothies på. Vi laver altid kaffeshots herhjemme og lader dem stå i køleskabet natten over. Så kan de bruges til denne smoothie eller til iskaffe, som vi også elsker at drikke. Ellers kan du bare brygge en kop kaffe og bruge til denne smoothie. Find din blender frem, nyd denne smoothie og tak os senere ♡
Har du lyst til at prøve andre smoothies?
Cremet smoothie med banan, dadler og kaffe
Ingredienser
- 1 lille banan frossen
- 0,75 dl. kold kaffe
- 0,75 dl. havremælk eller din foretrukne plantemælk
- 2 medjoul dadler
- 0,5 tsk. vaniljepulver
- 1 håndfuld isklumper
- Evt. 1 spsk. chiafrø
- Evt. 1 håndfuld frisk spinat
Sådan gør du
- Tilsæt alle ingredienserne til en god power blender.
- Blend det hele sammen indtil det har en cremet konsistens uden klumper.
- Hæld smoothien op i et glas, evt. med lidt ekstra is i. Nyd den med det samme.
Skriv et svar